Szkoła podstawowa w Goleszowie

 

Spotkanie z autorką- Renatą Piątkowską

11 grudnia uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Goleszowie wzięli udział w spotkaniu z Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Pisarka opowiadała o jednej ze swoich książek – „Która to Malala”. Opisuje w niej prawdziwe losy pakistańskiej dziewczynki – najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Pani Renata rozpoczęła spotkanie od przybliżenia uczniom realiów panujących w Pakistanie. Dopiero, kiedy zapoznali się ze zwyczajami i normami przyjętymi w tym państwie, mogli sobie uświadomić, w jakiej rzeczywistości urodziła się i dorastała główna bohaterka. Największe wzruszenie wywołała opowieść autorki o brutalnym zamachu terrorystycznym na Malalę oraz o całej lawinie zdarzeń, którą ten zamach wywołał. Spotkanie było dla uczniów bardzo wartościowe. Z pewnością uwrażliwiło ich na dyskryminację kobiet we współczesnym świecie. Wielu uczniów uświadomiło sobie, jak ważny jest dostęp do rzetelnej edukacji oraz przestrzeganie praw człowieka. Dla wielu z nich Malala stała się autorytetem, gdyż pokazała, że każdy może walczyć o lepszy świat. Historia pakistańskiej dziewczynki pozwala docenić wolność oraz niemalże pełną swobodę, z jakiej w Polsce mogą korzystać nastolatki.

Po spotkaniu liczna grupa uczniów zakupiła książkę z autografem pani Renaty, co z pewnością świadczy o zainteresowaniu tematem. W kolejnych dniach w drzwiach biblioteki ustawiali się chętni, aby książkę wypożyczyć.

Spotkanie zorganizowały panie: Klaudia Holisz i Agnieszka Sztwiertnia.
Autor:admin